Fetadunser med squash

Fetadunser er i dette tilfælde ikke kødfrikadeller, der er tilsat feta. Nej, det er skam vegetarfrikadeller lavet på masser af feta samt squash! Gode, saftige vegetardunser med masser af fetasmag!
Jeg valgte at røre farsen med så lidt hvedemel, som jeg kunne slippe afsted med, men hvis du er lidt mere forsigtigt anlagt, så brug en hel dl hvedemel, når du rører fetafarsen. Du skal selvfølgelig stadig have en fin stegeskorpe, inden du vender dunserne under stegningen, men du behøver ikke at være nær så forsigtig.
Fetadunser med squash
150 g fast feta
1 æg
3 dl groftreven squash
1 tsk (frisk) timian
1 tsk løgpulver
½-1 dl hvedemel
salt og peber
olie til stegning
Smuldr feta og ælt det sammen med de øvrige råvarer. Hvis du kun bruger en halv dl hvedemel, så skal farsen trække i mindst ti minutter, og du skal være ekstra opmærksom på, at du har en god stegeskorpe, inden du vender dine fetadunser.
Hæld godt med olie på en stor pande, form mellemstore dunser af farsen og steg dem i nogle minutter, indtil du har fået en mellemgylden og fast skorpe. Vend dem og steg dem mellemgyldne på den anden side.
Servér dine fetadunser på samme måde, som hvis du serverer frikadeller lavet på kød, dvs. gerne med salat, kogte ris og en god sauce eller dressing til.
Note: De er et fint vegetarisk alternativ til kødserveringer, og så er disse fetadunser nogle af de mest saftige vegetarfrikadeller, jeg har lavet! Jeg ved ikke, om de bliver lidt skrøbelige/porøse ved nedfrysning, men hvis du prøver det på et tidspunkt, så giv gerne en melding i kommentarsporet.







