Citron panna cotta

Citron panna cotta

Denne lille citron panna cotta serverede jeg i går, da jeg havde en ven på besøg. Det er en meget simpel dessert, der er hurtig at tilberede. Du skal dog være opmærksom på, at den skal røres sammen mindst seks timer inden, men så er den til gengæld let at lave dagen før besøget.

Jeg tog udgangspunkt i min cappuccino pannacotta, men brugte selvfølgelig citron i stedet for kaffepulver samt udskiftede mørk farin med rørsukker.

Denne citron panna cotta er serveret i citronskaller, hvilket selvfølgelig sætter begrænsning på, om man kan toppe desserten med en bærkompot. Jeg overvejede nemlig først at koge en blåbærkompot, fordi jeg tænkte, at den ville passe godt til citron panna cotta. Og hvis du vælger at servere denne dessert i glas i stedet, så vil jeg da klart anbefale dig at prøve det.

I stedet endte jeg med en ret enkel men fin dessert med tydelig citronsmag, og det er nu heller ikke så ringe endda.

Citron panna cotta

2-3 personer afhængig af den størrelse citron, du kan skaffe

½ blad husblas
1½ dl fløde
½ dl rørsukker
1-2 store økocitroner

Læg husblassen i blød i koldt vand i fem minutter. Skær citronen over på langs og udhul den. Gem frugtkød og saft. Hæld fløde og rørsukker i en lille kasserolle og varm det langsomt op. Når det er meget varmt – men inden det når kogepunktet – hælder du vandet fra husblassen og putter det i den varme fløde sammen med ½-1 spsk citronsaft. Rør godt rundt.

Lad det køle lidt af, inden du fordeler den varme væske i to halve citroner. Hvis du ikke har kunnet skaffe (meget) store citroner, så får du brug for en halv mere. Stil citronerne på køl i mindst seks timer.

Tag gerne din citron panna cotta ud et kvarter før, at desserten skal serveres. Pynt den eventuelt med lidt fintreven citronskal og/eller et par mynteblade.

Note: Det er en både frisk og sød dessert. Jeg brugte 1 spsk citronsaft, men jeg tror såmænd godt, at du kan nøjes med ½ spsk, hvis du ønsker en knapt så kraftig smag. Start med at røre ½ spsk i den varme fløde og smag dig frem.



Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *