Kastaniengarten i Tyskland

Kastaniengarten blev vores hurtige frokostløsning i forgårs, da vi var på vej fra Østrig og hjem mod Danmark. Den seneste uges tid har jeg nemlig været på bilferie i Østrig, og sådan en rejseform kræver også et par stop undervejs. Det kræver lidt spontanitet, og vi forventer heller ikke de store kulinariske oplevelser, men der var et par interessante undervejs, som jeg fortæller om i dag og i morgen.
Kastaniengarten er en ølbistro med store stemningsfulde rum og – endnu bedre – et stort udendørsareal med masser af borde og parasoller. Perfekt i det lune vejr, der var denne weekend. Du bestiller maden ved en udendørsbod og drikkevarerne indenfor i selve restauranten, og så henter du selv maden, når den er klar.
Der er et pænt udvalg af både mad og drikkevarer, men maden er dog ret klassisk for det tyske køkken – store solide portioner med masser af kød og kartofler. Så husk god appetit eller nogen at dele med. Retterne ligger på 10-16 euro stykket.

Jeg snuppede en grillet kylling med kartoffelsalat til samt en mørk øl, som var rimelig traditionel (dvs. forholdsvis mild og flad). Men det gjorde knapt så meget i varmen, hvor det først og fremmest var rart at få noget køligt at drikke.
Maden var glimrende – saftigt kød, letcremet kold kartoffelsalat med en letsyrlig dressing. Jeg kunne sagtens have brugt flere friske grøntsager til, men det var ikke lige stedets stil.
Kastaniengarten er som sagt ret stemningsfuld, og skal du på en længere køretur bagefter, vil jeg klart anbefale dig at smutte på toilettet – ikke mindst fordi båsene er bygget som store tønder! Det grinede vi da lidt af 🙂

Jeg går ud fra, at det er på madfronten, du siger at det kræver spontanitet (?) når vi er på bilferie, er alle overnatninger booket på forhånd.
Ja til dels – men vi har faktisk først booket overnatning for hjemturen 1-2 dage før de seneste år 🙂