Entrecote med lakridssirup, grillede løg og frisk salat
Jeg er lidt bagud med opdateringerne fra sidste uge på grund af blogflytningen, men jeg vil sørge for at få afrundet sidste måneds benspænd i løbet af de næste dage, så jeg kan komme i gang med denne måneds udfordring.
I sidste uge fandt jeg en pakke entrecotes på tilbud, og da de havde en meget flot fedtmarmorering, kunne jeg ikke dy mig og købte dem med hjem, så vi kunne få dem til frokost. Ja, der skal være plads til lidt forkælelse her i ferien. De blev begge smurt med et godt lag lakridssirup (fra Bülow), drysset med en smule salt og derefter smidt på grillen, hvor de fik et par minutter på hver side. Inden da havde jeg pakket rødløg ind i stanniol, så kun toppen stak lidt ud, og de blev grillet i 15-20 minutter.
Entrecotes og løg blev serveret sammen med en klat god mayonnaise samt en salat bestående af fintsnittet romainesalat, lakridstagetes, citronmelisseeddike, sorte oliven og et drys kornblomster.
Smuk og lækker sommermad, der kun kan anbefales. Lakridssiruppen var ikke så gennemtrængende i smagen, men gav alligevel kødet lidt kant med en lidt dybere og sødmefuld eftersmag.
Yum, det ser lækkert ud. Var det den søde eller den salte sirup du brugte?
Den salte, selvom jeg nu ikke syntes, at den var så salt igen. Da jeg købte den, troede jeg, at den var lige så hidsig som Piratos, men på det punkt skuffede den – vi havde nemlig oprindeligt planlagt at bruge den oven på is. Den har dog vist sig at være ganske brugbar til at give dybde til en række retter.
Nøj! Hvor er jeg træt af at min kæreste er lakridsforskækket! Lyder så lækkert!
/smagssag
Jamen det er endnu bedre – så har du kødet for dig selv 😀
Bortset fra det er selve lakridssmagen ikke særlig tydelig, så jeg vil anbefale dig at prøve det alligevel og evt. undlade at fortælle, hvad du gjorde ved kødet inden stegningen… 😉
Hehe, ja det kunne være jeg skal se om jeg ikke kan snige lidt mere lakrids i maden. Da jeg prøvede at bage de her muffins, http://smagssag.blogspot.com/2011/06/hindbrmuffins-med-heksehyl.html var han kun halvbegejstret. Troede ellers at så længe det var pakket ind i kage, så skulle det nok gå 😉
Ej, de ser ellers ret spændende ud! Du må hærde ham lidt, så han bliver bedre til at spise det 😉
Ja! Og lige pt laver alle bare noget lækkert og spændende med lakrids, det lidt taveligt at han sådan skal holde mig uden for 😉
Til gengæld får du det for dig selv – og det skal man ikke undervurdere! Jeg sætter for eksempel i det skjulte pris på, at gemalen ikke er så osteglad som jeg, for så kan jeg smovse i dem helt for mig selv 😉
Uha, det lyder jo lige som noget for mig.
PS Hvordan abonnere man på svar til de kommentarer man lægger her på din nye blog?
Det er et godt spørgsmål – det må være noget, jeg enten skal slå til eller tilføje et sted herinde. Det kigger jeg på 🙂
Tak, den er “slået til” nu 🙂
Super – og så var den tilmed let at installere 🙂
Åh, hvor ser det dog lækkert ud – sommermad på grillen! Og lakridssirup lyder rigtig spændende ;O)
Tusind tak – ja, den sirup har jeg leget lidt med de seneste dage – der kommer et indlæg mere, hvor den indgår 🙂
Mums, lækker mad 🙂
Mange hilsner
Birthe
Mange tak 🙂
Tak for inspiration. Jeg har to glas lakridssirup stående og må indrømme, at jeg er lidt dårlig til at få det brugt … og til at finde på, hvad de evt kunne bruges til.
Hvad har du ellers brugt dem til ud over is?
Jeg har blandt andet brugt den til en grilldessert: bærcrumble med skumfiduser og lakridssirup – og så har jeg en grillret mere, jeg vil fortælle om – den får jeg nok først blogget om i morgen 🙂
Sikke en smuk bøf. Tillykke med flytningen 😉
Mange tak. Flytningen gik ikke lige så let, som da vi flyttede i hus sidste år – til gengæld var den væsentlig billigere 😀
Jeg blev med det samme fanget af overskriften. Det er spændende smagskombination 🙂 Og sikke en fin blog du har fået 🙂
Mange tak. Det var en fin måde at bruge lakridssirup på, så det vil jeg helt sikkert gøre igen 🙂